DİLEM YAYINEVİ

 

 
 


Dilem Yayınevi
Bahçeşehir 2.Kısım Mah.
Boğazköy Cad.
Kızılırmak Sit.C Blok No:5 D:2
Bahçeşehir / TURKEY
Tel: +90.212 511 95 85 - 522 19 15
Fax:+90.212 522 05 99
E-Mail: info@dilemyayinevi.com.tr


GÜLER ERKAN / DİLEM YAYINEVİ MODELİSTİ

25 Nisan 1944’te Erdek’te doğdu. Öğrencilik yıllarında kışları İstanbul’da yazları Erdek’te yaşadı.İstanbul-Çapa Selçuk Kız Enstitüsü’nü bitirdi.Bir yıllık kurstan sonra, Sinop’a Biçki-Dikiş Kurs Öğretmeni olarak atandı.Yıl sonunda açtığı serginin Sinop Valisi ve Millî Eğitim Müdürü tarafından çok beğenilmesi üzerine,  onların teşvik ve ısrarı ile Anakara Kız Teknik Yüksek Öğretmen Okulu sınavlarına girdi.

Bu okulun Giyim Bölümünü 1968’de bitirdi; Afyon-Sandıklı Kız Meslek Lisesi’ne, sonra Keşan’a atandı.1973’te Edebiyat öğretmeni Hüseyin Erkan ile evlendi.1974’te eşi H. Erkan’la birlikte İstanbul Millî Eğitim Müdür Yardımcısı olarak atandı. (Güler Erkan, ülkemizde bu göreve atanan ilk bayandır.)Aynı yıl, ilk eseri “Etek Bluz Elbise” kitabını yayımladı.1976’da bu görevden kendi isteğiyle ayrıldı.

Bundan sonra sırasıyla Nişantaşı Rüştü Uzel, Çapa - Selçuk ve Bakırköy Kız Meslek Liseleri’nde öğretmen ve idareci  olarak görev yaptı.Öbür taraftan da “Her Beden İçin Provasız Giyim Kalıpları” adlı eserini hazırladı.  Bu eser giyim öğretmenleri, öğrenciler ve ev hanımlarınca çok beğenildi; kısa zamanda üst üste baskılar yaptı. (43. Baskı) Israrlı istekler sonucu “0–13 yaş Provasız Çocuk Giyim Kalıpları”nı hazırlayıp yayımladı.1980’de öğretmenlikten istifa edip eşiyle birlikte Dilem Yayınevi’ni kurdu.

Türkiye, Hürriyet, Yeni Yüzyıl, Posta, Sabah gazeteleriyle giyim, nakış, dantel ve el sanatlarıyla ilgili hazır patronlar ve dergiler verdi.TRT–1 televizyonunda “Güler Erkan Sizlerle” programını hazırlayıp sundu. Daha sonra TGRT televizyonuna geçti. Burada aralıksız 14 yıl çalıştı.Türkiye gazetesinde 15 yıl köşe yazarlığı yaptı.Dilem Yayınevi’nce yayımlanmış 76 Giyim kalıbı, 6 Gözde Nakış ve 99 sayı da Gözde Dantel dergisi hazırladı.

Şu anda Meltem TV’de hafta içi her gün saat 9.30–10.30 arası bir saat süren “Güler Erkan Sizlerle” programını hazırlayıp sunmakta.Ayrıca Bugün Gazetesi’nin her hafta okuyucularına ücretsiz olarak verdiği “Örgü ve Dantel” dergisini hazırlamaktadır.Bilkent Üniversitesi “Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi” mezunu Dilem Gözde adlı bir kızı ve Erim Erkan adında Bahçeşehir ÖNDE Koleji İlköğretim 4. sınıfta okuyan çok çalışkan ve yakışıklı bir torunu vardır.Dilem Gözde, şu anda Amerika’da Newyork Film Akademisi’nde film ve televizyon konusunda mastır yapmaktadır